«Європейська Солідарність» розпочинає акцію порятунку головного озера Броварів

Ситуація зі станом озера в парку «Приозерний» (на стику районів «Пекарня» та «Геологорозвідка») — є однією з найбільших екологічних проблем у місті Бровари. Волонтери та активісти «Європейської Солідарності» розпочинають цільову акцію порятунку водойми. Про це розповів керівник Волонтерського штабу «Європейської Солідарності», депутат Київської обласної ради Олег Іваненко.

У 2013 році Броварська міська рада на чолі з міським головою взяла за ціль провести розчищення водойми для її поглиблення та поліпшення санітарно-екологічної ситуації озера.

Для робіт з розчищення було знайдено підрядника — ТОВ «Трансгідробуд» і виділено кошти з міського та обласного бюджетів за програмою співфінансування майже 5 мільйонів гривень. Планували поглибити водойму, почистити озеро та дати підземним джерелам можливість його підживлювати.

Як стало зрозумілим набагато пізніше, підрядник, до якого були навіть питання щодо установчої документації , проводив розчищувальні роботи фактично без розробленого проекту , зруйнував у підсумку підземні джерела, що призвело до їх замулення та знищення прибережної водної рослинності.

Робота, до того ж, співпала з гучною трагедією: на той час у водоймі від ураження електричним струмом загинув місцевий хлопчик . Було скликано тимчасову слідчу комісію, яка виявила чисельні порушення, як з документацією підрядника, так і щодо дотримання ним норм безпеки, а депутати міської ради навіть висловлювали припущення, що т. з. очисні роботи перетворилися на банальний видобуток піску, який потім вивозили, не виключено, що і на продаж. З підрядником було розірвано угоду. Роботи фактично довелося проводити у два етапи: перший етап за кошти співфінансування з обласним бюджетом, а другий, після нещасного випадку, за кошти винятково міського бюджету.

Результатом «роботи» від підрядника, який втік після нещасного випадку з хлопчиком, стало те, що акваторія озера була знищена.

«Так звані очисні роботи на озері відбувалися без дотримання норм безпеки. Ми стали свідками того, що кабелі з електричним струмом проводили по воді, що є порушенням і несе небезпеку. До того ж належної охорони за об’єктом, де проводилися роботи, не було. Під час слідства були викрадені не лише підживлюючі кабелі, а й таємно вивезені земснаряди, на які, як на речові докази у кримінальній справі, мав би бути накладений арешт (цього зроблено не було). Ще один важливий факт: за місцем реєстрації компанії ТОВ «Трансгідробуд» виявлено не було. Справу щодо загибелі хлопчика так і не розкрито. Залишилося відкритим питання, яким чином здійснювався контроль за виконанням робіт підрядником з боку відділу капітального будівництва Броварської міської ради. Відповідальної людини призначено не було», — наголосив депутат Броварської міської ради від «Європейської Солідарності» Сергій Батюк.

«До підрядника, як і до КП «Бровари-Благоустрій», яке приймало роботи від виконавця робіт, залишилося багато запитань: як приймали виконані роботи? Чому не було визначено, що озеро, на очистку якого були виділені великі кошти, у підсумку, не буде таким, де можна купатися? Чи потрібно було взагалі витягувати ґрунт з дна озера? Розчистка проводилася без проекту, не було розроблено паспорта озера. При тому, що кошти на роботи виділялися, але, у підсумку, нехай і частково, вони просто виявилися викинуті на вітер», — зазначила депутат Броварської міської ради від «Європейської Солідарності», на той час член депутатської комісії з питань міського бюджету Ірина Веремчук.

«Друга спроба» від влади врятувати озеро на сьогодні знаходиться у невизначеному стані. Міська рада виділила кошти на проектні роботи , а згодом депутатському корпусу був представлений проект капітального ремонту парку «Приозерний». Однак підрядника виконання робіт «з нової спроби» — не визначено, а очисні роботи опинилися у підвішеному стані.

«Попередні підрядники доробилися до того, що води в озері практично немає. Є підозра, що з озера вивозили намитий пісок. При цьому не тільки не поглибили чашу водойми, а закопали підземні джерела, які підживлювали водойму. Уже зараз триває збір документації, проводяться зустрічі з фахівцями з екології, що мають надати висновки — які роботи для врятування озера потрібно проводити», — розповів депутат Київської обласної ради Олег Іваненко.

«Першочергове завдання у розв’язанні проблеми — привернути увагу громади до цього питання. Передбачається, що це будуть акції, флешмоби на озері, відповідні звернення до міського голови. Далі потрібно зібрати висновки експертів з цього питання, розробити електронну петицію на ім’я міського голови щодо порятунку озера», — наголосив Олег Іваненко.

Передбачається, що акція має відбутися на початку червня.

Слідкуйте за анонсами!

За матеріалами інформаційно-аналітичного видання «Трибуна-Бровари».

Фото Олени СЛОБОДЯНИК