Що Україна втратила за рік «зеленої» влади

За часів президентства Петра Порошенка владі вдавалося в тяжких умовах гібридної війни, розв’язаної Росією, успішно зводити будівлю української держави. Був і динамічний економічний розвиток, і стабільне підвищення соціальних виплат, і захист українського суспільства від російської військової та духовної агресії.

Але Володимир Зеленський, який всю свою сценічну кар’єру заробляв мільйони на російському ринку шоу-бізнесу і прийшов до влади, обдуривши виборця ефектним телесеріалом і популістськими обіцянками, руйнує і нищить ці здобутки. І вже за перший рік поставив Україну на край прірви.

Економіка: від зростання до занепаду

Що залишили:

У другому кварталі 2019 року валовий внутрішній продукт (ВВП) України збільшився на 4,6%. За січень – травень 2019 року доходи були на 12% вищими за показники аналогічного періоду 2018 року. Зростання було стабільним: починаючи із 2016 року, щороку були вищі темпи економічного зростання: за даними Держстату, вони становили від 2,4% у 2016-ому до 3,3% у 2018-ому та 4,6% у другому кварталі 2019-го, коли відбулася зміна влади.

На 1 червня – профіцит бюджету (перевищення доходів над видатками) у сумі більше 20 млрд. грн.

Що при новій владі:

З перших же місяців діяльності парламентської більшості «Слуги народу» та сформованого нею уряду бачимо стрімке погіршення ситуації в економіці. Про це свідчить статистика.

За даними Рахункової палати, у 2019 році видатки держбюджету не були виконані на 29,6 млрд грн. З жовтня 2019 р. (задовго до коронавірусу і карантину!) почалося падіння в промисловості. За результатами 2019 р. воно сягнуло мінус 0,5%, а за січень – лютий 2020 р. вже -3.1% (до аналогічного періоду 2019 р.). А у січні 2020 року вперше з 2015 року в Україні відбулося падіння ВВП (за даними Мінекономіки – на 0,5%).

«Зе» і його команда показали повну некомпетентність, відсутність економічної стратегії, нерозуміння принципів роботи з бізнесом, нездатність реагувати на численні виклики і труднощі в українській та світовій економіці. Вони підміняють реальну роботу в економіці популістськими заявами і обіцянками. З кожним днем залишений командою Порошенка економічний спадок вичерпується, в Україні назріває тяжка економічна криза.

«Зеленські» посилаються на пандемію коронавірусу, яка нібито підкосила економічне зростання. Насправді ще задовго до неї держбюджет почав «тріщати по швах». Спад промислового виробництва почався ще з вересня 2019 року і у листопаді – грудні сягнув 7,5 – 7,7%.

За даними Держказначейства, станом на 27 березня 2020 року план доходів до державного бюджету був виконаний лише на 83,4%, а недобір порівняно із планом склав 39,6 млрд грн. Це тоді, коли обмежувальні заходи карантину ще не впливали на економіку.

Провал в економіці зробив неможливим не тільки виконання передвиборчих соціальних обіцянок влади, але і підтримання на звичному у попередні роки рівні добробуту українців. Під ударом опинилися субсидії населенню, видатки на охорону здоров’я, армію, освіту.

«Соціальний захист»: замість кінця «епохи бідності» – початок «епохи жебрацтва»

Що залишили:

Всі соціальні виплати здійснювалися вчасно і в повному обсязі. Це при тому, що з 1 березня 2019 р. провели автоматичний перерахунок пенсій. З 10,2 мільйонів пенсіонерів, яким зроблений перерахунок, розмір пенсії підвищено для 8,97 мільйонів.

З весни 2015-го року Україна мала 4 роки послідовного підвищення рівня доходів громадян. Причому як у гривневому, так і валютному вимірі. Про це свідчать цифри: мінімальні заробітні плати з 2015 до 2019 року були збільшені майже у 3,5 рази (з 1218 грн у 2015 до 4173 у 2019-ому); середня заробітна платня у травні 2019, коли відбулася інавгурація Володимира Зеленського, була у 2,5 рази більша, аніж у травні 2015-го року; середня пенсія у 2019 році (понад 3 тис. грн) була майже удвічі більшою, аніж у 2015-ому (1581 грн).

Загалом же за час президентства Петра Порошенка середні заробітки українців навіть у перерахунку на єдину європейську валюту зросли майже у 1,7 рази.

Що при новій владі:

Ці здобутки втрачені менш як за рік недолугого президентства Володимира Зеленського, який під час виборчої кампанії обіцяв кінець «епохи бідності». Обіцяне він виконує: «епоха бідності» закінчується, їй на зміну в Україні насувається «епоха жебрацтва».

Зокрема, обдурили вчителів. Замість підвищення заробітної платні до 4 тис. доларів, не виконали навіть рішень попередньої влади про підвищення заробітних плат з 2020 року на 20 – 70% відповідно до закону про освіту.

Армія: нова влада ігнорує потреби ЗСУ

Що залишили:

На час обрання президентом Петра Порошенка армія була розвалена російськими агентами, які очолювали силові структури. Боєздатними були лише близько 6000 воїнів. Не було в достатній кількості справної техніки, нормального забезпечення військових одягом та харчуванням. Заробітні плати були мізерні.

Петро Порошенко за 5 років свого керівництва зробив усе, щоб кардинально змінити ситуацію з боєздатністю та забезпеченням української армії, підвищити престижність служби і захищеність українських воїнів. Він долучився до руху волонтерів і витратив 550 млн. грн. особистих коштів на армію.

Загальні видатки на Міноборони зросли з 26,5 млрд грн у 2014 році до 102 млрд грн у 2019 році, тобто більш як у чотири рази.

Видатки на озброєння зросли у десятки разів – із 0,85 млрд грн у 2014 році до 26,1 млрд грн за 2018. Видатки на будівництво і придбання житла для військовослужбовців зросли із 0,16 млрд грн у 2014 до 1,01 млрд грн у 2018-ому, тобто більш як у 6 разів.

Що при новій владі:

Влада Зеленського, який вважає, що для закінчення війни на Донбасу потрібно «просто перестати стріляти», потреби армії демонстративно ігнорує. Вона просто цілеспрямовано вбиває армію.

Відбувається недофінансування або й припинення фінансування окремих стратегічно важливих напрямків (від розробок озброєнь до будівництва гуртожитків). Повернулися навіть проблеми із забезпеченням харчування військових.

Українська мова: «слуги» тягнуть до російської

Що залишили:

За президентства Петра Порошенка були ухвалені мовні закони, які були спрямовані не на заборону російської чи інших мов, а на підтримку української.

Майже 90% українців підтримують її державний статус. Майже 70% погоджуються з необхідністю підтримки. Абсолютна більшість громадян вважають курс на українізацію інформаційного простору легітимним, корисним і необхідним в умовах війни процесом. Навіть якщо вони самі говорять російською мовою.

Квоти для української мови на телебаченні, радіо і в кіно спрацювали як потужний стимул для розвитку ринку україномовної книги, кіно, розвитку української музичної культури тощо.

Що при новій владі:

Один із лідерів «слуг», спікер ВР Дмитро Разумков виступає за перегляд Закону про функціонування української мови як державної, пославшись на необхідність врахування інтересів жителів України, які розмовляють іншими мовами. На увазі явно має російську мову. Гумористичні програми студії «Квартал 95» виходять переважно російською із українськими субтитрами.

Українська церква: для «Зе-команди» Томос – це злочин

Що залишили:

5 січня 2019 Вселенський патріарх у Константинополі офіційно підтвердив канонічний статус та незалежність Православної церкви України (ПЦУ), історія якої нараховує понад 1000 років (з 988 р.). Православна церква України стала рівною серед рівних 15 помісних православних церков. Особиста підтримка Петра Порошенка відіграла ключову роль в отриманні Томосу.

Поява в Україні єдиної автокефальної (помісної) церкви сприяла згуртуванню української нації навколо спільних національних та духовних цінностей. Це дуже важливо, адже Росія у гібридній війні використовує РПЦ в Україні як інструмент гібридної агресії.

Що при новій владі:

Одна із кримінальних справ, відкритих проти Порошенка – щодо Томосу і створення незалежної Української Церкви. Для «Зе» це злочин. Справу закрито, але майже рік її «розслідували», на що ОГПУ і ДБР витратили понад 60 млн грн бюджетних коштів.

Децентралізація: руйнування реформи

Що залишили:

Порошенко навіть в умовах війни взяв курс на фінансову та адміністративну децентралізацію влади. Вже у кінці 2014 року було ухвалено зміни до Бюджетного кодексу в частині міжбюджетних відносин, у лютому 2015 року – зміни до Закону про добровільне об’єднання територіальних громад.

Як результат, з 2015 році до 2019 року доходи місцевих бюджетів зросли майже в 4 рази та за підсумками 2019 року склали 275 млрд грн.

Доходи ОТГ з 2018 року зросли за рік у 2,7 рази та склали 9,7 млрд грн (+6,2 млрд грн).

Що при новій владі:

«Слуги» тихенько внесли в законодавство правки, які нівелюють децентралізацію. Через перепідпорядкування міст райрадам на рівні районів створюється важіль для керування ОТГ центральною владою.

Зовнішня політика: рух від Заходу до Росії

Що залишили:

За Порошенка була сформована західна антиросійська коаліція, забезпечена міжнародна підтримка України з боку США, Євросоюзу, НАТО та МВФ. Це дозволило повернути соціальну, економічну та політичну стабільність, і зупинити російську агресію. Україна підписала рівноправну угоду про асоціацію та отримала безвізовий режим з ЄС, підтвердила своє прагнення до вступу в НАТО.

Що при новій владі:

Зеленський шукає поглядом «миру в очах Путіна» і йде на все нові поступки Кремлю. Члени його команди обговорюють можливість постачання дніпровської води до окупованого Криму. Новий міністр оборони не бачить поки перспектив членства України в НАТО.

Через проблеми у боротьбі з пандемією Зеленський замість безвізу приніс українцям «безвиїзд» до Європи.

Чи не час дати команді Петра Порошенка виправити ситуацію, утримати Україну на краю прірви, повернути на курс до Європи, до безпечного і заможного життя людей?

Олександр Карпенко, газета “Солідарність. Київщина”