Подвійне планування та «договорняки» ламають систему та гальмують розвиток області, – Тетяна Семенова

Про діяльність Київської облради, здобутки та плани на майбутнє розповіла одна з найбільш відомих політиків столичного регіону, перша заступниця голови Київської облради Тетяна Семенова, яка на цих місцевих виборах знову балотується до облради від «Європейської Солідарності».

Як Ви оцінюєте діяльність Київської обласної ради 7 скликання?

Мабуть коректно буде, якщо ми обговоримо лише той період, коли мені випала можливість попрацювати в керівництві Київської обласної ради.   

На Київщині, донедавна, діяли 24 профільні медичні заклади третинного рівня,  за короткі терміни ми включилися в медичну реформу. Нам вдалося перетворити наші комунальні заклади на комунальні некомерційні, що дало змогу лікарням контрактуватися в НСЗУ (Національною службою здоров’я України). В іншому випадку виникла б  серйозна проблема з наданням медичних послуг жителям Київщини.  

Лише у 2020 році  на закупівлю медичного обладнання ми виділили понад 100 мільйонів гривень, що дасть змогу додатково підписати договори з НСЗУ, а це додаткове фінансування закладів. Попри певну заполітизованість та резонанс,  у рамках програми «Здоров’я Київщини», ми придбали  унікальний надсучасний лінійний прискорювач для Київського обласного онкодиспансеру, який коштував більше 50 млн гривень. Його унікальність полягає у високій пропускній спроможності, безпечності та ефективності.  Тож  пацієнти сьогодні отримують якісну допомогу високого рівня. Також закупили дуже потужний комп’ютерний томограф, який  може  робити 128 так званих «зрізів». Для порівняння слід зазначити, що старий томограф робив лише 2. Такий  апарат дозволяє проводити великий спектр досліджень виняткової якості та вчасно діагностувати хвороби.

Наскільки я знаю, Ви займалися не лише питаннями медицини?

Нам вдалося втілити в життя багато проєктів, які кардинально впливають на розвиток, безпеку, екологію Київщини, відзначу лише деякі. Це програми: «Безпечна Київщина», «Здоров’я Київщини», «Освіта Київщини», «Київщина спортивна» тощо. У рамках цих програм закуплено карети швидкої допомоги, шкільні автобуси, медичне та шкільне обладнання, камери спостереження, побудовані стадіони та багато іншого. 

Хочу наголосити, що великою проблемою для Київщини є часта зміна голів Київської обласної державної адміністрації. Кожен голова приходить зі своєю командою, людям необхідно мати час, щоб ознайомитись з проблемними питаннями. Через це виконання дуже багатьох програм та проєктів затягується, а інколи й зовсім зупиняється.  

Ви йдете третім номером у списку “Європейської Солідарності” до Київської облради, а значить знову отримаєте мандат,  з огляду на соціологічні дослідження. Чим плануєте займатися у раді нового скликання?

У мене вже склалися певні стосунки з освітянами, медиками та працівниками культури, я знаю проблеми кожного закладу, тож буду  разом з колегами шукати шляхи їх вирішення. 

Що б Ви назвали найбільшою  невдачею чи навпаки перемогою облради 7 скликання?

Я буду говорити за себе. Мені дуже боліло питання реконструкції будинку, який вибухнув у січні 2018 року в селі Новосілки Макарівського району. І я пишаюся тим, що сьогодні ми повністю відновили приміщення після вибуху. Наразі розробляємо проєкт, який передбачає газифікацію будинку. Тож дуже скоро мешканці зможуть повернутися до своїх відбудованих квартир.

Пишаюся також тим, що нам вдалося закупити для Макарівського району дві пожежні машини. Ми їх викупили у військових та провели реконструкцію. У результаті довгих перемовин та співпраці, керівник головного управління ДСНС України в Київській області Василь Слободяник передав Макарівщині третю пожежну машину на базі МАЗа. Чому я акцентую на цьому увагу? Рівно через 10 днів стався вибух у Новосілках, і якби не ці три машини, то вигоріло б не п’ять квартир, а всі 16. 

Варто сказати, що на умовах співфінансування, мені вдалося з обласного бюджету направити кошти на ремонт 21 місцевої дороги на Макарівщині, зробити ремонт каналізаційної насосної станції в Бишеві, залучити кошти на ремонт будинку культури теж в селі Бишів. Наразі проводиться капітальний ремонт двох амбулаторій в с. Бишів та с. Грузьке. Ми направили кошти з обласного бюджету на ремонт освітніх закладів, які знаходяться  в селах: Бишів, Пашківка, Ясногородка, Маковище, Кодра, Вільно, тощо. Переважно ці роботи проводились в рамках обласної  «Програми енергоефективності», а замовником робіт виступав профільний департамент КОДА. 

Наразі, в рамках програми «Питна вода Київщини», в с. Плахтянка проводиться ремонт водопровідної системи. Ми кілька разів корегували проєкт відповідно до законодавства, але результат є, адже роботи тривають. Оголошено тендер на проведення робіт по відновленню вуличного освітлення в нічний час в с. Грузькому. До речі, включення цього питання в порядок денний  лобіював ексдепутат обласної ради Давид Ерікян, а я вже переймаюсь, щоб даний  проєкт був реалізований. Дві філії екстренної допомоги, які розташовані в Макарівському районі, отримали по новому автомобілю карети швидкої допомоги.  На території Бишівського та Червонослобідського опорних навчальних закладів побудовано сучасні майданчики з тренажерами в рамках  обласної програми «Спортивна Київщина».  Є ще багато маленьких проектів, всього відразу і не згадаєш.

Які зміни відбулися на Макарівщині за останні 5 років та яка Ваша роль у цьому процесі?

Змін відбулося дуже багато. Ми побудували багато доріг, закупили дві «швидкі» для первинки. Також пожежні машини, про які я вже зазначала. У 13 селах на Макарівщині нам вдалося десь побудувати, десь відновити, реконструювати дитячі садочки, додатково утворити нові групи.  Шляхом утворення шкіл-садків ми зберегли мережу навчальних закладів. Батьки нас у цьому дуже підтримали, адже більше 500 дітей отримали послугу дошкільної освіти.

Нашою заслугою є також те, що у Макарівському районі ми не закрили швидку невідкладну допомогу, як це радили зробити  в МОЗ. Адже наразі в умовах карантину «первинці» самотужки просто не вдається реагувати на всі виклики.

Що Вам не вдалося реалізувати з передвиборчої програми 2015 року?

Я виконала всі пункти своєї передвиборчої програми, крім одного. Точно не вдалося налагодити якісну систему пасажирського перевезення. Послуги  з пасажироперевезення, стан автотранспорту – неякісні, а ставлення до пасажирів бажає бути кращим. Варто зазначити, що держава зняла з себе повноваження щодо компенсації перевізнику пільгового перевезення і передала їх місцевим радам, а ті в свою чергу, не поспішають сідати за стіл перемовин з данного питання.

Як вважаєте, хто більше працював – рада чи адміністрація? Адже перетягування простирадла було очевидним.

Цього перетягування простирадла не має бути, адже втрачаються час та можливості. Чекаємо на останній етап реформи децентралізації, коли при Київській обласні раді буде створено виконавчий комітет, якому буде передано всі повноваження виконавчої влади. Подвійне планування, «договорняки», завдання «зверху», які інколи зовсім непотрібні громаді, просто ламають систему, що гальмує розвиток області.

Тобто наразі стоїть питання по створенню виконавчого комітету?

Наразі ще рано про це говорити, почекаємо квітня 2021 року, а ще такому рішенню мають передувати зміни до Конституції України. 

На Київщині діє програма”Турбота”, що передбачає виділення для кожного депутата по 500 тисяч гривень, які він розподіляє на потреби мешканців свого округу. Деякі депутати зловживають цими коштами, а як Ви їх використовували всі ці роки?

Є затверджене Положення, яке чітко передбачає, хто має право отримати ці кошти.  Тож ці кошти передбачені саме на лікування дітей та дорослих. Проте цих фінансів катастрофічно не вистачає. Особисто я направляла свій фонд на лікування жителів Макарівщини. Дуже радію коли ці кошти допомагають вилікувати хворих. Були й такі випадки, коли родина отримувала допомогу вже після смерті хворого…  Нерідко депутати різних фракцій об’єднувалися, щоб допомогти людям, які потребують дороговартісного лікування. 

Наразі зрозуміло, що в нову облраду зайдуть щонайменше 5 політичних сил. І з ким теоретично “Європейська Солідарність” готова формувати коаліцію?

Життя покаже. Такі рішення точно не приймаються одноосібно. Про це варто говорити вже після оголошення результатів виборів. Моя особиста позиція така, що нам всім треба об’єднуватись навколо вирішення нагальних проблем Київщини. 

Якою Ви бачите функцію новостворених райрад області?

Вважаю, що районні ради в процесі децентралізації мають зникнути.  Наразі законодавець чітко не прописав функції районних рад та джерела  фінансування їх виконавчих апаратів. 

Як Ви думаєте, Київська обласна рада за п’ять років діяльності змогла зробити так, щоб люди почали більше вірити владі?

Непотрібно надіятися на те, що люди почнуть вірити. Недовіра до влади закладена у нас генетично, ми звикли постійно плакати, нарікати, і з досвіду вам скажу, звикли не помічати змін. Україна очолює рейтинги найнещасливіших людей. Не знаю, що має трапитись, щоб ми довіряли владі. Мабуть, треба відключити телебачення на пару років. 

У скликанні з 2015 року опинилися депутати, які прийшли до влади аби розбагатіти. Тож хто несе відповідальність за такий стан депутатського корпусу?

Думаю, ви перебільшуєте. А взагалі, в нас є спеціальні органи, які слідкують, щоб не було зловживання владою.

Якою має бути філософія діяльності майбутньої ради, щоб уникнути маніпуляцій з імперативним мандатом? Рада має бути більше політичною чи більше відповідати за господарчі питання?

Я є членом  партії “Європейська Солідарність”. Не боюсь імперативного мандату, адже п’ятирічний досвід показав, що в нашій партії є взаємоповага, повага до позиції депутата, до нас дослухались. Нам вдалося налагодити конструктивну роботу, незважаючи на те, що в нас була найбільша фракція в раді. 

Політика в раді присутня завжди, але на першому місці має бути ефективне вирішення всіх проблем Київщини.

Що має робити влада, щоб простий українець відчував себе захищеним та був упевнений у завтрашньому дні?

Влада має бути максимально прозорою, одновекторною, мати стратегічні цілі та неухильно їх дотримуватись.  А ще у владі мають бути професіонали, ми знову наступаємо на ті самі граблі. Сьогодні будь-хто має право балотуватись на голову ради об’єднаної територіальної громади, а я вважаю це великою помилкою. Моя думка, що у вимогах до кандидатів, необхідно прописати ще й певну освіту. Держава має забезпечити навчання всім охочим, організувати та провести навчальні кількамісячні курси, і, щоб уникнути  різного роду маніпуляцій, навіть не оцінювати відвідувачів цих курсів. Від такого рішення виграють всі: майбутній кандидат ознайомиться з процесом написання програм, формуванням бюджету, його навчать азам самоврядування, організації роботи ради і найголовніше – відповідальності.  

Як працювали депутати-мажоритарники Верховної Ради попереднього скликання і як вони працюють нинішнього скликання?

Ми тісно співпрацювали з Русланом Сольваром, разом нам вдалося реалізувати велику кількість проєктів. 

А от якщо говорити про Олега Дунду  – народного депутата 9 скликання, то особисто в мене з ним співпраці немає, можливо тому, що я її не шукаю.

Ви йдете на вибори. Що будете обіцяти людям? 

У пріоритеті – медична та освітня галузі. Працюватиму в напрямку покращення цих сфер. Також мрію створити в кожному новоутвореному районі філії комунального підприємства обласної ради «Готово», щоб наблизити максимально адміністративні послуги до людей. Найкраще реалізовуються проекти, коли є співпраця у всіх ланках місцевого самоврядування. Маю надію, що люди зроблять правильний вибір та приведуть до влади професіоналів, бо профанів, боягузів, які бояться взяти на себе відповідальність час викидає на смітник історії. 

І нам все ж таки треба навести порядок у пасажирських перевезеннях.  

На які досягнення сподіваєтеся у майбутньому скликанні Київської обласної ради?

Все залежатиме від того, який вектор оберуть майбутні громади. Осторонь точно не буду, планую брати участь в усіх засіданнях сесій майбутніх ОТГ. Я завжди відкрита до співпраці. 

На Ваш погляд, жінкам в Україні треба йти в політику?

Сто відсотків треба. Коли в команді є чоловіки і жінки, то погляд на проблему стає набагато ширшим, і саме це дає можливість досягнути реальних успіхів. Жінка вміє домовитися, а де потрібно, проявити дипломатичність. Жінка за своєю природою відповідальна, справедлива, ініціативна, наполеглива і її праця спрямована на результат. Тому, я впевнена, якщо жінка буде при владі, в державі точно все буде більш спокійно, прогнозовано, стабільно та результативно.

Біографія:

Народилася в селі Вербка Крижопільського району Вінницької області. Свою першу вищу освіту отримала в Національному аграрному університеті, за спеціальністю «Агрономія».

Шлях у місцевому самоврядуванні розпочався  Ясногородським сільським головою, яким Тетяна Семенова обиралася двічі.

На посаді сільського голови лише практичного досвіду та аграрної освіти виявилося замало. Тож підвищувала свою кваліфікацію у Національній академії державного управління при Президентові України, де отримала диплом магістра державного управління, а згодом здобула фах юриста у Міжрегіональній Академії управління персоналом.

Потім працювала головою Макарівської районної державної адміністрації. На позачерговій сесії Київської обласної ради обрана одноголосно першим заступником голови.

В області координує та опікується питаннями охорони здоров’я, соціального захисту, свободи слова та ЗМІ, освіти й науки, культури, екології, питань надзвичайних ситуацій, АПК та земельних відносин.

Тетяна Семенова є автором ряду наукових статей в українських та зарубіжних ЗМІ, пише дисертаційне дослідження про управління місцевими фінансами в умовах децентралізації.

Надія Савчук, «Моя Київщина»