Вибори за новими правилами: як проголосувати?

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори, які пройдуть за новими правилами. Це будуть чергові вибори до міських та обласних рад, а от до районних рад – перші, оскільки старі райони ліквідували, а натомість створили нові. Нагадаємо, що зараз Київська область має 7 районів (раніше було 25). 

Пояснюємо все, що потрібно знати про нові правила місцевих виборів-2020 для того, щоб Ваш голос зарахували!

Спочатку розберемося із тим, кого ж ми обиратимемо 25 жовтня. 

В день виборів кожен виборець отримає 4 бюлетені:

✔️Перший – щоб обрати депутатів до міської/сільської ради об’єднаної територіальної громади. 

✔️Другий – щоб проголосувати за голову сільради.

✔️Третій – щоб віддати свій голос за кандидата в депутати районної ради.

✔️І нарешті четвертий бюлетень Вам знадобиться, щоб проголосувати за кандидата в обласну раду Київської області.

Про бюлетень

На цих виборах вперше застосують систему відкритих виборчих списків. Це означає, що тепер кожен з нас впливає на те, які саме кандидати від партії потраплять у місцеву, районну та обласну раду. І не важливо, під яким номером він або вона йшли у списку.

Бюлетень теж зміниться. Тепер він матиме такий вигляд.

Спочатку треба обрати партію, яку ви хочете підтримати. При жеребкуванні «Європейська Солідарність» отримала останній 18 номер, тому шукати її слід в самому кінці списку партій. Біля назви партії Ви ставите плюсик, галочку чи іншу помітку. А потім треба обрати – кого з кандидатів від цієї політсили ви хочете підтримати. Для цього у другому стовпчику потрібно вписати номер кандидата у списку. Його можна знайти праворуч. Для того, щоб Ваш бюлетень визнали дійсним і незіпсованим, голосувати за кандидата можна не лише друкованими цифрами. Згідно роз’яснень ЦВК при заповненні виборчого бюлетеня головне, щоб цифру було чітко видно і її можна було розпізнати. “0” можна не вписувати.

Також голосувати можна лише за партію, але радимо голосувати за кандидата, якому ви найбільше довіряєте. Якщо ж із конкретним кандидатом Вам визначитися складно, другий стовпчик можна лишити порожнім. Тоді партія матиме більше на один голос. А от розстановка сил між її кандидатами не зміниться. Але майте на увазі, що теоретично в такому разі, номер за кандидата можуть проставити за Вас недобросовісні члени виборчої комісії. Тому радимо наперед визначитись з кандидатом і проголосувати саме за нього.

Важливо! Не можна проголосувати за одну партію, а кандидата зі списку обрати від іншої. Такий бюлетень не зарахують.

Пояснення виборів до селищної/сільської/міської/районної та обласної ради на прикладі виборів до Київської обласної ради

Враховуючи офіційну кількість виборців на території Київської області – 148 5188 чоловік, згідно Виборчого кодексу в Київській обласній раді буде 84 депутати.  

В раду пройдуть лише кандидати від тих партій, які подолають 5%-вий бар’єр від загальної кількості виборців, чиї бюлетені визнають дійсними, тобто не зіпсованими. Припустимо що на місцеві вибори в 2020 році прийде стільки ж виборців як і в 2015 році , так ось в 2015 році за партії, які подолали 5 %, проголосувало – 598 436 виборців. 

В обласну раду пройдуть партії, які набрали 5% голосів, це орієнтовно 35 тис. голосів.

Ще є нове поняття “виборча квота”. Рахується так: сума голосів, відданих за партії, що набрали більше 5% ділиться на кількість депутатів (84). Якщо партії, що подолали 5% бар’єр, наприклад, разом набирають 75%, то виборча квота рахується так: 598 436 *75%/84=5 326. Це число, 5 326, називають виборчою квотою. Кожна партія здобуває стільки мандатів, скільки виборчих квот вона набрала на виборах. Наприклад, партія, яка набрала 15,8% голосів, отримає 16 мандатів. 

На що ж впливають відкриті списки? – На те, хто саме з кандидатів від партії отримає посвідчення депутата. Рейтинг кандидатів залежить напряму від того, скільки голосів отримав кожен з них. Кожен кандидат, який набрав більше, ніж 25% голосів від виборчої квоти (в нашому прикладі це від близько 1 332 голоси) рейтингується в межах свого округу, хто набрав найбільше – той і перший. Проходить від округу від партії стільки депутатів, скільки партія в окрузі зібрала виборчих квот.

Важливо! На виборах до селищної/сільської/міської/районної ради «Європейська Солідарність» має окремий номер у бюлетені. Тобто, на виборах обласної ради наш номер 18, а на виборах районної (міської, сільської, тощо) ради – вже інший номер! Будьте уважні!

Загалом система складна, але справедлива. Приходьте і голосуйте за кандидатів від партії «Європейська Солідарність»! 

У статті використані матеріали “Радіо Свобода”