Заява фракції «Європейської Солідарності» в Київській обласній раді

Фракція «Європейська Солідарність» в Київській обласній раді вважає неприпустимими наміри влади підірвати фінансову спроможність місцевого самоврядування та ігнорування базових норм Європейської Хартії місцевого самоврядування. 

Відповідну заяву під час позачергової сесії Київської обласної ради 21 жовтня зачитала заступник голови Київської облради, депутатка від «Європейської Солідарності» Тетяна Семенова.

«Законопроект про внесення змін до Бюджетного кодексу України (№6062) – це спроба поховати фінансову децентралізацію і інфраструктурні проекти на місцевому рівні, це спроба нової централізації», – констатують в «ЄС».

«Цим проектом передбачається ліквідація з 2023 року бюджету розвитку місцевих бюджетів, що є катастрофою для територіальних громад. Джерела доходів бюджету розвитку планується закріпити за загальним фондом місцевих бюджетів. Це означає, що громади не зможуть зберігати кошти на депозитних рахунках, не зможуть належно планувати розвиток. Адже саме з бюджетів розвитку фінансуються капітальні видатки громад, які спрямовуються на: соціально-економічний розвиток, виконання інвестиційних проектів, будівництво, капітальний ремонт та реконструкцію об’єктів соціально-культурної сфери – шкіл, дитсадків, лікарень, житлово-комунального господарства, будівництво газопроводів і газифікацію населених пунктів, придбання шкільних автобусів та автомобілів швидкої медичної допомоги, тощо», – констатують автори заяви.

«Ще один фінансовий удар по громадах проекту №6062 – пропонується новела ч. 2 ст. 45 Бюджетного кодексу, згідно з якою «повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до Державного бюджету, здійснюється в межах коштів, наявних на єдиному казначейському рахунку». Це дуже зручно – «помилково» забрати гроші в громади і хай потім громади чекають,  коли гроші з’являться на казначейському рахунку. Подібні практики були лише при режимі Януковича», – заявляють в «ЄС».

Грубим порушенням засад місцевого самоврядування депутати також назвали норму, якою передбачається, що 70% коштів від продажу земель комунальної власності має зараховуватися до Держбюджету.

«Врешті, згідно з проектом №6062, місцеві ради перетворюються в статистів формування місцевих  бюджетів, бо Міністерство фінансів і посадовці місцевих державних адміністрацій отримують повноваження зупиняти рішення місцевих рад про бюджет», – констатують в «ЄС».

Фракція «Європейської Солідарності» в Київській обласній раді вимагає від Кабінету Міністрів відкликати проект закону №6062 на доопрацювання з метою виключення з цього проекту дискримінаційних норм по відношенню до місцевого самоврядування.

Депутати також закликають Президента України «повернутися до виконання функцій гаранта Конституції України, не допускати порушення через «підконтрольні» Кабінет Міністрів чи фракцію у Верховній Раді міжнародних зобов’язань України, зокрема Європейської Хартії місцевого самоврядування та, у разі прийняття проекту Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» (реестр. №6062) скористатись правом вето».