Титикало: Членство у добровольчому формуванні тергромад не звільняє від обов’язку проходження військової служби

Верховна Рада дозволила Силам тероборони (ТрО) виконувати завдання у районах ведення військових дій за межами своєї громади. Раніше ж ТрО виконувала лише завдання, що стосуються виключно їхнього регіону дислокації. Проте це не означає, що відтепер територіальні громади залишаться без військового тилу. Для цього держава передбачила функціонування добровольчих формувань тергромад (ДФТГ). 

Депутат Київської обласної ради від “Європейської Солідарності”, правник і боєць добровольчого батальйону “СКІФ” Роман Титикало роз’яснив для КиївВлада, спираючись на закон, факти про ДФТГ.

КВ: У чому різниця між добровольчими формування тергромад і теробороною?

Роман Титикало: На початку запровадження режиму воєнного стану у нашій країні, кожен мав змогу прикласти зусилля задля допомоги у знищенні ворога, приєднавшись до лав територіальної оборони ЗСУ та добровольчих формувань територіальних громад. Це відбувається шляхом укладання контракту. Для бійців ТрО без права у будь-який час розірвати його, добровольці ж можуть розірвати його у будь-який момент. 

Закон же визначає наступні поняття, що доброволець Сил територіальної оборони Збройних Сил України – громадянин України або іноземець чи особа без громадянства, який перебуває в Україні на законних підставах впродовж останніх п’яти років та на добровільній основі зарахований до проходження служби у складі добровольчого формування Сил територіальної оборони Збройних Сил України;

Добровольче ж формування територіальної громади – воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної громади. Він призначений для участі у підготовці та виконанні завдань тероборони в межах території відповідної громади.

KВ:  Кому підпорядковані ДФТГ?

Роман Титикало: Діяльність добровольчих формувань тергромад здійснюється під безпосереднім керівництвом і контролем командира військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил України за територіальним принципом (стаття 8 ЗУ “Про основи національного спротиву”). 

На громадян України, зарахованих до складу ДФТГ, під час участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони поширюється дія статутів Збройних Сил України (стаття 9 цього Закону). 

Який статус мають бійці ДФТГ, вони є частиною ЗСУ? Чи одержують вони статус учасників бойових дій? 

Роман Титикало: Законодавство не надає добровольцям статуту військовослужбовця, тому – ні, вони не є частиною ЗСУ. Щодо статусу, то так, у відповідності до ст. 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, бійці ДФТГ визнаються учасниками бойових дій.

KВ:  Які повноваження і завдання у бійців ДФТГ?

Роман Титикало: У межах завдань тероборони, визначених Законом, добровольчі формування можуть проводити таку діяльність, як своєчасно реагувати та вживати необхідних заходів для оборони території та захисту населення на визначеній місцевості до моменту розгортання в межах такої території угруповання військ (сил) або угруповання об’єднаних сил, призначених для ведення воєнних (бойових) дій з відсічі збройної агресії проти України.

Також вони можуть брати участь у посиленні охорони та захисті держкордону у порядку, визначеному ЗУ “Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону”, у захисті населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, ліквідації наслідків ведення воєнних (бойових) дій та здійснювати підготовку громадян України до національного спротиву . ДФТГ можуть забезпечувати умови для безпечного функціонування органів державної влади, інших держорганів, а також органів місцевого самоврядування та військового управління.

Крім того, добровольчі формування можуть бути задіяні в охороні та обороні важливих об’єктів і комунікацій, критичної інфраструктури, визначених КМУ, та об’єктів підвищеної небезпеки, що можуть становити загрозу для населення у разі виведення з ладу. Забезпечувати умови для стратегічного (оперативного) розгортання військ чи сил, або їх перегрупування;

А ще – тимчасово забороняти або обмежувати рух транспортних засобів і пішоходів поблизу та в межах зон та районів надзвичайних ситуацій або ведення бойових дій разом з Нацполіцією, а також разом з ними забезпечувати громадську  безпеку і порядок в населених пунктах. Долучатися до заходів правового режиму воєнного стану в разі його введення на всій території України або в окремих її місцевостях.

Боротьба з диверсійно-розвідувальними силами, іншими збройними формуваннями агресора та противника та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями – також є однм із повноважень ДФТГ.  Як і участь в інформаційних заходах, спрямованих на підвищення рівня обороноздатності держави та на протидію інформаційним операціям агресора.

Варто додати, що добровольчі формування тергромад можуть співпрацювати з органами місцевого самоврядування та військовими частинами Сил тероборони ЗСУ, збирати та аналізувати інформацію про загрози безпеці громади та розробляти сценарії їх стримування.  У співпраці з місцевим самоврядуванням обліковувати, облаштовувати та охороняти місця укриття населення.

Ну і, звичайно, добувати, збирати та узагальнювати інформацію, яка впливає на виконання завдань тероборони в межах території громади, та сприяти у протидії інформаційним операціям противника в межах своєї території. Організовувати навчання членів добровольчих формувань з метою ефективного виконання своїх завдань.

KВ: Чому ДФГТ підписують контракт на три роки? Чи одержують заробітну плату?

Роман Титикало: Законодавча норма звучить так: забезпечення матеріально-технічними засобами та фінансування діяльності добровольчих формувань здійснюються за рахунок і в межах коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів, а також з інших джерел, не заборонених законодавством.

Виплати саме заробітної плати не передбачені законодавством, проте кожна громада може передбачити відповідне фінансування із власного бюджету. Термін “три роки”, напевно, обраний за аналогією із вже існуючими строками, проте цей термін для добровольця ДФТГ є гнучким, адже він має право раніше розірвати або продовжити після спливу трьох  років.

KВ:  Чи можуть бійців направити на війну?

Роман Титикало: Так, закон говорить, що членство у добровольчому формуванні не звільняє від обов’язку проходження строкової військової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період. А також військової служби за призовом осіб офіцерського складу чи за призовом осіб із числа резервістів в особливий період. 

Законодавство, що регулює створення та функціонування ДФТГ, це – ЗУ “Про основи національного спротиву”, Положення про добровольчі формування територіальних громад (Постанова КМУ від 29.12.202 року № 1449), Наказ Міноборони 07.03.2022  № 84 (затверджена форма контракту добровольця).

Фото: колаж